Post Pxrn Film Festival Warsaw to zaproszenie w podróż do bliższych i dalszych zakamarków ludzkich pragnień, intymności i radości. Naszym głównym celem jest wspólne cieszenie się seksualnością, by bez wstydu i bez pruderii przyjrzeć się różnorodnym językom, którymi jest opowiadana. To właśnie różnorodność jest kluczem: bogactwo narracji, tematów i sposobów prezentacji ma moc nie tylko zrozumienia innych, ale również pomaga nam lepiej zrozumieć samych siebie – zarówno w kontekście fantazji, jak i własnych potrzeb.
Wszyscy mamy ciała i niezbywalne prawo do tego, by się nimi cieszyć i używać ich tak, jak chcemy. Podczas festiwalu przedstawimy nowe strategie artystyczne, które reprezentują i opisują tę niezmiernie istotną dziedzinę życia – seksualność.
Znajdujemy się w specyficznym momencie: dzięki nowym mediom, przemianom obyczajowym, odkryciom technologicznym i medycznym, ludzka seksualność w całym swoim bogactwie i różnorodności ujawnia kolejne oblicza wymagające nowych języków doświadczania i opowiadania. Ludzkość eksploruje nowe formy przyjemności i czułości, co inspiruje film i sztukę w poszukiwaniach adekwatnych środków wyrazu.
W wielu współczesnych społeczeństwach seksualność bywa jednak poddawana opresji, penalizowana i wymazywana. Zarówno nasze ciała, jak i też ich wizerunki, są reglamentowane i normalizowane, niejednokrotnie na potrzeby aktualnie dominujących dyskursów politycznych lub religijnych odbierających nam podstawowe prawa do posiadania naszych ciał i stanowienia o nich.
Edukacja seksualna oparta na weryfikowalnych naukowych podstawach jest spychana na margines i staje się wiedzą dostępną dla nielicznych, uprzywilejowanych ekonomicznie osób. Prawa reprodukcyjne są drastycznie ograniczane lub wręcz odbierane – w coraz bardziej bolesny sposób przekonujemy się o tym, że patriarchalny model społeczeństwa uniemożliwia jego rozwój.
Media społecznościowe selektywnie cenzurujące nagość wypaczają wizerunek naszych ciał, degradują pewne ich elementy i zakazują czerpania z nich przyjemności i radości. Praca seksualna nadal nie jest szanowana i pozbawiona zabezpieczeń socjalnych, a mniejszości seksualne funkcjonują na obrzeżach widzialności.
Nie możemy udawać, że jest inaczej. Pomimo to zdajemy sobie sprawę, że nasza festiwalowa podróż – choć czasem uciążliwa, męcząca i trudna – jest podróżą w stronę radości, nadziei i radykalnej czułości.
Program Post Pxrn Film Festival Warsaw zaprezentuje szerokie spektrum strategii artystycznych i wizualnych, niejednokrotnie subwersywnych czy peryferyjnych, ale zawsze inkluzywnych, istotnych i filtrowanych językiem współczesnej postpornografii. Skupimy się na ciało- i seks-pozytywnych strategiach feministycznych, queerowych, alternatywnych, edukacyjnych, biopolitycznych, seks-workerskich, performatywnych i eksperymentalnych. Pomogą nam one odzyskać nasze ciała zawłaszczone przez religię, politykę i technologię. Na festiwalu pokażemy filmy tworzone przez osoby i kolektywy działające poza mainstreamem, których głos wydaje się nam znaczącym i interesującym stanowiskiem na temat współczesnego rozumienia sztuki ciała. Integralną częścią festiwalu będą również wystawy, panele dyskusyjne i spotkania z artystkami_tami.
Uważamy, że pełna otwartość na cielesność, intymność i seksualność jest niezbędnym warunkiem zrozumienia współczesnej kultury i jej dynamicznych przemian. Odzyskanie naszych ciał jest pierwszym krokiem do budowania wspólnoty opartej na otwartości, tolerancji i prawie do samostanowienia.
Zapraszamy na wspólną podróż od peryferii do centrum – to Wy same i sami możecie zdecydować, gdzie się one znajdują.